Copyright 2023 - PT Computers s.r.o.
ukbinaryoptions.netFinpari Promo Code

Kam mizí naše ryby? Vydry a kormoráni loni sežrali ryby za 202 milionů!

 

 

Pořádně nepříjemná čísla pro rybáře zveřejnilo Rybářské sdružení ČR. Toto sdružení pro ČTK uvedlo, že rybožraví predátoři v loňském roce zlikvidovali ryby za 202,3 milionů korun, což je o čtvrtinu více než v roce před tím. Největší škody na rybách páchají zejména kormoráni a vydry. Obrovským problémem je pak to, že regulace zmíněných rybožravých predátorů je velice obtížná. Například vydra je chráněna zákonem. A ještě jedna věc. Rybáři po řádění kormoránů nedostávají žádné finanční odškodnění, jelikož tento pták byl vyňat ze seznamu zvláště chráněných druhů.

AKCE: Získejte naviják na kapry ZDARMA!

Jednoznačně nejrozsáhlejší škody způsobují hejna kormoránů, která táhnou přes naše území. Migrující kormoráni způsobili v minulém roce na našich rybích populacích škodu za více jak 117 milionů korun. Druhým pro ryby „nejnebezpečnějším“ druhem je vydra říční. Značný nárůst škod na rybách, které vzrostly o třetinu, zaznamenali rybáři i ze strany volavek.

To, že stát nevyplácí škody na rybách, je velice alarmujícím faktem. Například pokud kormorán udělá na rybí populaci škodu, pak rybář nemá nárok na to, aby žádal po státu odškodnění. Kormoráni totiž byli v minulých letech vyškrtnuti ze seznamu zvláště chráněných druhů. Vláda se tak pokusila rybářům pomoci formou nových dotačních titulů. Ovšem na škody na rybách vyčlenila pouhých 15 milionů korun.

Někteří zákonodárci ale zase uvažují o přípravě novely zákona, která by obnovila vyplácení náhrad rybářům. Ale to, jak by měla novela zákona vypadat, zatím není zřejmé. Podle informací Denik.cz se o novele zákona na ministerstvu životního prostředí teprve „mluví“. Uvidíme tak, jestli se rybáři nakonec dočkají alespoň nějakého zastání.

Redakce InRybar.cz

 

 

f t g